Vo finále Kanada a Rusko. Česko zabojuje o bronz proti USA.

By on 17. mája 2015

Kanadskí hokejisti v sobotňajšom úvodnom semifinálovom dueli v pražskej O2 Aréne zdolali domáce Česko 2:0 a prvýkrát po šiestich rokoch postúpili do záverečného súboja o zlato. Zámorský tím prevýšil súpera herne i strelecky, hral priamočiarejšie a lepšie vykrýval obranné pásmo. Česi síce zamedzili povestnej kanadskej kanonáde a vo fantastickej atmosféra se vypli k maximálnemu výkonu, mrzieť ich však mohli nevyužité šance najmä z úvodných desiatich minút zápasu.

Druhým finalistom sa stali ruskí hokejisti, ktorí majú stále šancu obhájiť titul svetových šampiónov. V sobotňajšom druhom semifinálovom súboji MS zvíťazili v pražskej O2 Aréne nad USA 4:0. Američania boli až do 48. minúty favoritovi viac ako vyrovnaným súperom, mali aj čistejšie strelecké príležitosti, no zhoreli na skvelom brankárovi Sergejovi Bobrovskom. Ten vo viacerých momentoch podržal zbornú, ktorá v záverečnej 13-minútovke napokon rozhodla zápas.

Kanada - Česko 2:0USA - Rusko 0:4

Kanada – Česko 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Góly: 9. Hall (Eberle, Crosby), 30. Spezza (Duchene, Hamhuis). Rozhodovali: Vinnerborg (Švéd.), Bulanov (Rus.) – Carnathan, McIntyre (obaja USA), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 17.383 divákov (vypredané).

Kanada: Smith – Hamhuis, Burns, Muzzin, Barrie, Ekblad, Wiercioch, Savard – Seguin, Giroux, O’Reilly – Eberle, Crosby, Hall – Spezza, Duchene, MacKinnon – Toffoli, Couturier, Ennis – Eakin

Česko: Pavelec – Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Němec – Voráček, Sobotka, Klepiš – Jágr, Plekanec, Červenka – Vondrka, Jan Kovář, Erat – Zaťovič, Koukal, Novotný – Simon

Priebeh zápasu:

Česi, ktorí sa predstavili v útoku už aj s Plekancom, mali výborný nástup. Práve center Montrealu ako prvý preveril Smitha, vzápätí kanadský brankár pri mantineli prihral priamo na hokejku Zaťoviča, ten ale minul úplne prázdnu bránku. Domáci hráči sa však tiež vzadu nevyvarovali chýb, jednu takmer využil Hall, po jeho tečovanej strele zazvonila žŕdka. O pár sekúnd neskôr sa už ale kanadský krídelník presadil, Crosby vysunul Eberleho a ten ponúkol Hallovi gól ako na tácni – 1:0. Fantastický hokej pokračoval, teč Červenku sa zastavil na ramene Smitha, pekné momenty ukázal aj štvrtý český útok. V závere tretiny vyvinuli hráči Kanady obrovský tlak, Pavelec sa stihol presunúť pri šanci O’Reillyho a po Ennisovej strele ho zachránila žŕdka. Nápor „javorového listu“ gradoval, Crosby a O’Reilly v presilovke nevyužili tutovky, následne Spezza sám pred Pavelcom zbytočne hľadal Halla a potom trafil tretíkrát žŕdku tečujúci Ennis. V polovici stretnutia Spezza parádne vystrelil spoza obrancu a našiel medzeru medzi betónmi českého brankára – 2:0. V 39. minúte prišiel kontroverzný moment, keď rozhodcovia neuznali gól Koukalovi pre prísne posúdené postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku. Pavelec následne udržal svoj tím v hre, keď zmaril tutovku Spezzovi a v úvode 3. tretiny aj nájazd Toffoliho. Česi neskladali zbrane, snažili sa páliť z každej pozície, no kanadskí obrancovia väčšinu striel zblokovali. Zámorský tím sa už nehrnul dopredu a čakal na prípadné brejky. V 50. minúte jeden Pavelec zmaril Toffolimu včasným vykorčuľovaním z bránky. Záverečná power play bez brankára už domácemu tímu gól nepriniesla.

Názory hráčov Česka na semifinálový zápas:

Českí hokejisti mali po semifinálovej prehre na MS s Kanadou ťažké srdce na hlavného rozhodcu Vjačeslava Bulanova. Ten v 39. minúte za stavu 0:2 neuznal gólovú strelu obrancu Michala Jordána pre údajné postavenie Petra Koukala v bránkovisku a nedovolil tak domácemu tímu vrátiť sa do zápasu.

Videozáznam odhalil, že Koukal sa síce kúskom korčule na chvíľu ocitol v modrom polkruhu pred Mikeom Smithom, ale žiadnym spôsobom neobmedzil kanadského brankára. Podľa českých hráčov mal gól platiť. „Mňa puk ani netrafil, gólmanovi prepadol. Iba som tam cukol hokejkou, tak si možno rozhodca myslel, že som ho atakoval,“ opísal pre ČT situáciu Koukal. „Vôbec neviem, kde je problém. Je to pre mňa nepochopiteľné,“ dodal sklamane český útočník, ktorý po verdikte ruského arbitra nahnevane praštil hokejkou o plexisklo.

Pravidlá hovoria, že pokiaľ útočiaci hráč stojí v bránkovisku v okamihu, keď puk prechádza bránkovou čiarou a žiadnym spôsobom neovplyvní schopnosť brankára zakročiť, gól by mal byť uznaný. Podľa asistenta trénera Jaroslava Špačka arbitri výrazne ovplyvnili stretnutie. „Rozhodcovia nás poškodili. Vlastne nás ani poriadne nepustili do zápasu, keď na začiatku neodpískali faul na Vondrku, naopak vylučovali na druhej strane,“ citoval portál iDnes.cz Špačka, podľa ktorého však bola Kanada lepšia a víťazstvo si zaslúžila.

Diskutabilné rozhodnutia o postavení hráča v bránkovisku pred gólom sprevádzali aj minuloročný svetový šampionát v Bielorusku. „Rozhodcovia – to je tu samostatná kapitola. Sú ešte lepší než boli vlani v Minsku,“ povedal sarkasticky Jaromír Jágr. „Neviem, čo sa píska na majstrovstvách sveta, ale z NHL som zvyknutý, že by taký gól samozrejme platil. Ak by ho uznali, zmenil by sa obraz hry. Nikto nevie, ako by to dopadlo. Bolo by ďaleko príjemnejšie hrať za stavu 1:2 ako 0:2,“ tvrdí „nestarnúci“ veterán.

Český národ sa tak nedočká na domácej pôde vytúženého zlata. Zverenci trénera Vladimíra Růžičku síce dokázali zabrzdiť obávaný kanadský ofenzívny stroj, ale zhoreli v koncovke a brankára Smitha neprekonali ani raz. „Rozhodlo prvých trinásť minút, keď Kanada nemala skoro žiadnu šancu a my sme jej nevedeli streliť gól. Po štvrťhodine nám trochu odišli nohy. V druhej tretine bolo vidieť, že Kanada sa počas turnaja veľa nenadrela a mala viac sily. V tretej časti sme do nich búšili, už si to však kontrolovali,“ hodnotil duel Jágr.

Čechov tak čaká iba zápas o bronz, v ktorom sa stretnú s menej úspešným z dvojice Rusko – USA. „Motivácia nám nebude chýbať, každá medaila je krásna,“ vyslovil sa útočník Jakub Klepiš. Cenným kovom sa chcú českí hráči odvďačiť fanúšikom, ktorí počas celého šampionátu vytvorili domácemu tímu v pražskej O2 Aréne fantastickú hokejovú kulisu. „Diváci by si medailu zaslúžili,“ dodal kapitán ČR Jakub Voráček.

USA – Rusko 0:4 (0:0, 0:0, 0:4)

Góly: 48. Mozjakin (Bobrovskij), 51. Ovečkin, 56. Šipačov (Kuľomin, Mozjakin), 59. Malkin (Ovečkin). Rozhodovali: Wehrli (Švajč.), Rönn (Fín.) – Dahmen (Švéd.), Mills (Kan.), vylúčení: 3:2 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 14.938 divákov.

USA: Hellebuyck – Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner – Coyle, Bonino, Lee – Smith, Arcobello, Vesey – Lewis, Eichel, Nelson – Moses, Larkin, Hendricks – Morin

Rusko: Bobrovskij – Belov, Jakovlev, Kulikov, Antipin, Čudinov, Mironov – Plotnikov, Tichonov, Ovečkin – Mozjakin, Malkin, Kuľjomin – Dadonov, Šipačov, Panarin – Tarasenko, Anisimov, Kovaľčuk – Širokov

Obhajca titulu nastúpil v zápase už aj s hviezdnym Ovečkinom, ktorý posilnil zbornú po vyradení Washingtonu v play off NHL. Už úvodné minúty naznačili, že to bude tvrdý boj o každý centimeter ľadu. Prvú veľkú šancu obstaral v 3. minúte Vesey, ktorý nechal vyniknúť Bobrovského, v ďalšom priebehu sa ale hra odvíjala najmä pred americkým brankárom Hellebuyckom. O otvorenie skóre sa pokúšal Mozjakin, jeho teč nepriniesol úspech. Zámorský tím číhal na súperove chyby v defenzíve a tie prichádzali. Ďalšiu tutovku zahodil Vesey, po Mosesovom natlačení pred bránku dorážal zblízka Hendricks, Panarin rukou odpratal v poslednej chvíli puk z bránkoviska. Rusi potom prevzali iniciatívu, ale ich tlak bol jalový. Do ojedinelej šanci sa predral Malkin, Hellebuyck bol na mieste. Američania naďalej brnkali favoritovi na nervy, v druhej tretine prišiel nebezpečný teč Mosesa, skóre sa nemenilo. Rusi postupne pridali a snažili sa vystupňovať svoj nápor, v prehustenom predbránkovom priestore sa však iba ťažko presadzovali. Naopak, stále si museli dať pozor na nebezpečné výpady súpera. Eichel a potom Lee nedokázali prekonať ležiaceho Bobrovského, v 37. minúte skvelý ruský brankár zmaril ľavým betónom aj strelu Veseyho. V 44. min zakročil skvele aj proti Mosesovi. Na ruské hokejky sa začala vkrádať nervozita, hráčom zbornej nevychádzali presilovky. Práve v momente, keď sa im prestávalo dariť, individuálne prenikol Mozjakin a spoza kruhov trafil parádne pod hornú žŕdku. To nakoplo ruskú mašinu, v 51. minúte Ovečkin využil zaváhanie Faulka a po protismernej kľučke zamieril presne na brankárov „teplomer“ – 0:2. Američania záver absolútne nezvládli, z nevinnej akcie pridal tretí gólový úder Šipačov. Zámorský tím už štyri minúty pred koncom odvolal brankára a poslal do hry šiesteho korčuliara, no to už viedlo iba k štvrtému ruskému zásahu, ktorý pridal do prázdnej bránky Malkin.