Švédsko tretím semifinalistom, Kanada zdolala Európu

By on 22. septembra 2016

V stredu 21.9.2016 a dve hodiny po polnoci sa odohrali ďalšie dva zápasy Svetového pohára v ľadovom hokeji 2016. V B-skupine si zmerali sily Švédsko a Severná Amerika „23“ a v A-skupine bojovali o prvé miesto v tabuľke Kanada s Tímom Európy. Taktiež sme spoznali tretieho semifinalistu a ďalší tím, ktorý na turnaji po základných skupinách s istotou končí.

Severná Amerika „23“ – Švédsko 4:3 po predĺžení (3:2, 0:0, 0:1 – 1:0)

Od úvodnej minúty vyleteli mladíci zo Severnej Ameriky na svojho súpera, čo vyústilo do ukončenia Lundqvistovej nepriestrelnosti na turnaji. Už v 30. sekunde zápasu sa presadil Matthews a o minútu neskôr pridal ďalší gól Trocheck. Medzi dvomi americkými gólmi dokonca Gaudreau nepremenil trestné strielanie. V 9. minúte vrátil Švédov do zápasu Forsberg, no to, čo sa nepodarilo Gaudreauovi v prvej minúte zápasu, zvládol v 14. a zvýšil tak vedenie svojho tímu na 3:1. Ofenzívnu prvú tretinu zápasu uzavrel gólom v 17. minúte Nicklas Bäckström. Na postup do semifinále Svetového pohára v ľadovom hokeji 2016 potrebovali Švédi minimálne bod. O ten sa postaral šikovným tečom v 47. minúte Berglund a poslal tak zápas do predĺženia, v ktorom potrebovali mladíci zo Severnej Ameriky zvíťaziť, aby si zachovali teoretickú šancu na postup medzi štvoricu najlepších. V predĺženi 3 na 3 sa hral pre diváka veľmi atraktívny hokej s množstvom šancí na oboch stranách. Rozhodnúť ho mohol Daniel Sedin, ktorý však v samostatnom nájazde neuspel. To sa ale podarilo MacKinnonovi a Severná Amerika „23“ tak zdolala Švédsko 4:3 po predĺžení. Výhra mladíkov zo Severnej Ameriky nepotešila Fínov, ktorí už nemajú ani teoretickú šancu na postup do semifinále a na turnaji tak po skupinových zápasoch končia.

Góly: 1. Matthews (Rielly, McDavid), 2. Trocheck (Gostisbehere, Eichel), 14. Gaudreau (Gostisbehere), 65. MacKinnon (Gaudreau, Gostisbehere) – 9. F. Forsberg (Hörnqvist, Nicklas Bäckström), 17. Nicklas Bäckström (F. Forsberg, E. Karlsson), 47. Berglund (E. Karlsson, Söderberg)
Vylúčení: 5:5 na 2 min
Presilovky a oslabenia: 0:0
19 104 divákov

Zostavy:

Severná Amerika „23“: Gibson – Parayko, Rielly, S. Jones, R. Murray, Trouba, Gostisbehere – Scheifele, McDavid, Matthews – MacKinnon, Nugent-Hopkins, Gaudreau – Trocheck, Eichel, Drouin – J. Miller, Couturier, Saad

Švédsko: Lundqvist – Straalman, Hedman, E. Karlsson, Ekholm, N. Hjalmarsson, Ekman-Larsson – L. Eriksson, H. Sedin, D. Sedin – Hörnqvist, Nicklas Bäckström, F. Forsberg – Berglund, Söderberg, Landeskog – Silfverberg, Krüger, Hagelin

Tabuľka:
1. Švédsko 3 2 0 1 7:5 5 – istý postup do semifinále
2. Sev. Amerika „23“ 3 2 1 0 11:8 4
3. Rusko 2 1 1 0 5:5 2
4. Fínsko 2 0 2 0 1:6 0

Kanada – Európa 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

V A-skupine sa odohral v noci zápas medzi Kanadou a Európou o prvé miesto v tabuľke. Po prvej tretine viedli Kanaďania gólmi Crosbyho a Toewsa 2:0. Úvod druhej tretiny síce vyšiel lepšie Európanom, keď sa presadil Slovák Marián Hossa, no v 35. minúte bol rozdiel medzi tímami opäť dvojgólový, keďže skóroval druhýkrát Toews. V 58. minúte zvýšil na konečných 4:1 pre Kanadu Couture a rozhodol tak o tom, že jeho tím postúpil medzi štvoricu najlepších z prvého miesta a v semifinále ho čaká zápas s jedným z dvojice Fínsko – Rusko. Tím Európy sa v semifinále stretne so Švédskom.

Góly: 5. Crosby (Bouwmeester), 20. Toews (Duchene), 35. Toews (Couture), 58. Couture (Toews, Vlasic) – 25. Marián Hossa (Kopitar, Ehrhoff)
Vylúčení: 3:6 na 2 min